U drugom i trećem delu triptihona, Andrić nam opisuje kako mu se Jelena javlja na putovanjima, na ulici i drugde. Te časove ispunjava izvesno svetlosno ozarenje, svojevrsna euforija, o tim pojavama sada se govori gotovo u himničnom tonu sa težnjom da sva intimna poređenja prerastu u simbole ljubavi i lepote. Tako da ova proza polako postaje pesma o iščeznuću, o večno prisutnoj tajni, o nejasnoj, ali i neugasivoj žeđi za dokučivanjem i odgonetanjem života.
Tipologija fantastične priče, čiji je zadatak, po mišljenju Erika Rabkina, da otkrije i objasni istinu duše, dostigla je danas neverovatnu razdraganost, pa se u novijoj literaturi više i ne govori o žanru književne fantastike nego o fantastičkim žanrovima klasičnog i modernog tipa. Tu se ubrajaju:
- 1)priče o duhovima, utvarama i avetima(tzv. Gotske priče i romani);
- 2)priče o priviđenjima, preobraženjima, snovima i predskazanjima;
- 3)grobljanske priče o vampirima i vukodlacima;
- 4)mađijske priče i bajke o vešticama, vilama i čarobnjacima;
- 5)alegorične priče o životinjama;
- 6)satirična fantastika;
- 7)utopije i antiutopije;
- 8)naučna fantastika;
- 9)avanturistički kriminalističko-špijunski primeri;
- 10)psihološka fanastika.
Kod Andrića pripovedanje teče na tankoj i nevidljivoj granici između stvarnosti i fikcije, po samom rubu prisećanja, halucinantnih izmaglica, snova i maštanja. Postojanje, prisustvo i delovanje nadzemaljskih sila sudbine javlja se kao deo piščeve intimne mitologije, delimično nastale pod uticajem istočnjačkog fatalizma, kao i pod dejstvom pijetističke filozofije straha.
''Jelena, žena koje nema'' po svojima formalnim odlikama, kao autentična fantastična priča, može se svrstati u psihološke priče o duhovima. Po mišljenju Pitera Penzalta, koji je dao teorijsku obradu psihološke priče o duhovima, takva priča neposredno kombinuje stvarnost i fantaziju, pa se i najuzdržajniji čitalac neprimetno nađe uvučen u varku. U tim pičama ''utvara je aktivna; ona nije oruđe sudbine, nego je njena svrha. Njoj nije potrebna puna materijalizacija, jer može da se pojavljuje kao neki deo ranijega tela, ili u nekom neljudskom obliku. Njeno delovanje je direktno i često fizičko. Ona se može javiti u svakom času i na svakome mestu, čak i u po bela dana.'' Upravo tako se kod Andrića javlja Jelena, senka nekih davnih ljubavi i simbola zaštitnice koja nadoknađuje nedostatak nežnosti.
Čini se da je ta žena koje nema ili do koje se ne može bila prisutna u Andrićevom svetu oduvek kao jedna nepromenljiva konstanta. U njegovom umetničkom svetu žene su obično izuzetno, naročito lepe;njihova bića i njihova tela pale nekom vrlinom koja lako uvlači u vrtlog; one, baš time što usijaju i zagreju život oko sebe, čine da se jače oko njih ispolje sve teške sudbine i praznine u kojima pojedinci ili čitave kasabe i gradovi dotrajavaju svoje dane. Njihova posebnost nikada ne oplemenjuje, nego uništava.
Nameće se pitanje zašto se Andrić baš opredeljuje za tri dela, a ne dva ili pet ili jednu priču. Šta taj broj tri simbolizuje? Tri je posvuda temeljni broj. On predstavlja sjedinjenje i duhovnog i intelektualnog u čoveku, predstavlja božansko. Tri je, kažu Kinezi, savršen broj(cheng), ''izraz sveukupnosti, dovršenosti; ne može mu se dodavati''. A ako znamo da se uticaj istočnjačkih umetnosti, naročite kineske, oseća u ovom periodu srpskog stvaralaštva, ne čudi Andrićeva odluka o triptihonu kao simboličnom savršenom broju za njegovu savršenu dragu.
Sve su ovo novi momenti u srpskoj književnosti, slamanje konvencija, hrabri obrti gde se neshvatljivo javlja kao jedino logično i jedino moguće. Sima Pandurović je prvi načinio obrt u svojoj pesmi ''Svetkovina''. Tu imamo dva suprostavljena sveta, svet zasnovan na raciju nasuprot silasku s uma. To je prva pesma u slavu ludila. Tip kulture određuje šta je normalno, a kultura dvadesetoga veka, počevši od psihoanalize, pomera tu granicu. Pisci nas često dovode do same ivice kada sve nestaje, a ostaje praznina. Takav jedan momenat će i Dis predstaviti u svojoj ''Nirvani''. Naša poezija, kao i proza, je došle do trenutka kada slavi ništavilo i prazninu, što su sve moderni motivi.
Triptihon o Jeleni se završava sledećim piščevim rečima:'' Da, ničega nije bilo i ničega nema, jasnog i sigurnog, ali ništa nije izgubljeno ili isključeno, nepovratno, potpuno. Znam da u svetu ima mnogo napola otvorenih prozora u koje kuca prolećni vetrić, sunčevih odblesaka na metalu i u vodi, praznih sedišta u kupeima, ustalasanih povorki i obasjanih lica u prolazu. Slutim i hiljade drugih nepoznatih mogućnosti i prilika. Znam da se svuda i svagda može javiti Jelena, žena koje nema. Samo da ne prestanem da je iščekujem!'' Ideal savršene drage pisac je izgradio na očekivanju nemogućeg i ni jednog trenutka se nije obeshrabio činjenicom da Jelene stvarno nema. Samo ako bi prestao da joj se nada, da je želi i čeka, samo tada nje više nikako ne bi bilo, ona mu više ne bi dolazila. Zato on strpljivo sedi i čeka, kao što mnogi čekaju Godoa, sa apsurdom ili bez, sa tragičnim ishodom ili bez, ali jedno je sigurno, a to je da nas pisac uči da i nasuprot razumu, nasuprot svim drugim realnim stvarima, postoje neverovatno fascinantne i zadivljujuće stvari iracionalnog, nadstvarnog, metafizičkog koje malobrojni nose u sebi ne bi li sebi učinili stvarnost mnogo lakšom za podneti i mnogom lepšom za živeti. Sanjana žena je za mnoge pisce bila ideal, sreća veća nego sa stvanim ženama, ono za čim se žudi i za čim se čezne. Kako i sam Jovan Dučičć kaže:
'' A ti ne postojiš nit si postojala;
Rođena u mojoj tišini i čami,
Na suncu mog srca ti si samo sjala,
Jer sve što ljubimo stvorili smo sami.''